Rząd przyjął 29 stycznia 2025 r., przedłożoną przez Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, uchwałę w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
- Kamila Krol
- 2 lut
- 1 minut(y) czytania
Zmiany są bezpośrednio powiązane ze złożeniem 27 grudnia 2024 roku przez Polskę do Komisji Europejskiej wniosku o płatność obejmującego czwartą i piątą transzę środków z KPO.
- Z żelazną dyscypliną idziemy według planu, który wyznaczyliśmy sobie rok temu. Od grudnia 2023 złożyliśmy już 5 wniosków o płatność i otrzymaliśmy 67 mld zł. Przeprowadziliśmy największą rewizję KPO. Przed nami w 2025 roku: dwie rewizje, wypłata pieniędzy za 4. i 5. wniosek o płatność, złożenie 6. i 7. wniosku – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Najważniejsze rozwiązania
Zwiększenie budżetu Funduszu Wsparcia Energetyki o prawie 1 mld zł. Pozwoli to m.in. na sfinansowanie rozwoju sieci energetycznej i magazynów energii.
Rezygnacja z reformy oskładkowania umów cywilnoprawnych (z wyjątkiem umów o dzieło oraz studentów do 26 roku życia). Wśród proponowanych alternatywnych rozwiązań znajdują się m.in. następujące reformy:
polegająca na zapewnieniu skutecznego przekształcania pozornych umów cywilno-prawnych w umowy o pracę przy zwiększeniu efektywności działań Państwowej Inspekcji Pracy;
Kodeksu pracy przewidująca korzystniejsze zasady obliczania stażu pracy pracowników zatrudnionych w przeszłości na podstawie umów cywilnoprawnych;
dotycząca zabezpieczenia socjalnego osób wykonujących zawód artystyczny poprzez odpowiednie włączenie artystów do systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
Możliwość szybszego zainwestowania pieniędzy, dzięki rozliczeniu przed czasem (10 mierników KPO).
Przyjęta przez rząd uchwała daje mandat Ministrowi Funduszy i Polityki Regionalnej do prowadzenia oficjalnych negocjacji z Komisją Europejską. Formalny wniosek o rewizję KPO zostanie wysłany do KE przed 31 stycznia.
Zmiany mają na celu zapewnić skuteczną realizację ważnych społecznie refom i inwestycji dotyczących KPO. Dzięki nim bardziej dostosujemy nasze plany do realnych potrzeb rozwojowych kraju.
Comentarios