Zwiększanie konkurencyjności europejskiego przemysłu, strategia dla jednolitego rynku, pakt dla czystego przemysłu oraz mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO₂
- Kamila Krol
- 16 mar
- 1 minut(y) czytania
Podczas Rady ds. Konkurencyjności unijni ministrowie przemysłu i gospodarki rozmawiali o zwiększaniu konkurencyjności europejskiego przemysłu, a zwłaszcza o kompasie konkurencyjności i pakcie dla czystego przemysłu.
Sektor usług odpowiada za około 70% PKB i zatrudnienia w Unii Europejskiej, a mimo to jednolity rynek usług wciąż działa poniżej swojego potencjału. To są stracone szanse dla europejskiej gospodarki.
„Polska prezydencja chce aktywnie wesprzeć KE w przygotowaniu mapy drogowej w tym obszarze. Kluczowe jest zidentyfikowanie barier, które hamują rozwój sektora usług, i określenie priorytetów ich usuwania. Usprawnienie funkcjonowania jednolitego rynku to bezpośredni krok w stronę wzmocnienia konkurencyjności całej UE.” - powiedział Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii.

Ministrowie rozmawiali również o strategii dla jednolitego rynku, a w szczególności o planie działania w dziedzinie usług, a podczas obiadu roboczego wymieniono poglądy na temat komunikatu dotyczącego kompleksowego unijnego „zestawu narzędzi” na rzecz bezpiecznego i zrównoważonego handlu elektronicznego.
Podczas obrad ministrowie ustosunkowali się także do dwóch pierwszych pakietów przewidujących procedury uproszczenia dla przedsiębiorców. Są to pierwsze z serii pakietów obiecanych przez KE w kontekście kompasu konkurencyjności. Celem jest zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych przedsiębiorstw o 25%, a w przypadku MŚP – o 35%.
Na koniec dnia omówiono politykę przemysłową i unijny mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO₂ (CBAM). Mechanizm ten pozwala UE ustalić uczciwą opłatę za emisje dwutlenku węgla generowane podczas produkcji towarów wysokoemisyjnych sprowadzanych do UE.
Więcej informacji na temat głównych wyników Rady ds. Konkurencyjności (rynek wewnętrzny i przemysł) można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Rady Unii Europejskiej.
Comments